g

Awards & Achievements

Faculty

  • “A study of Paediatric Leprosy cases in South India” won the first prize in free oral presentation by Dr. Mariam Philip (Professor and HOD of Dermatology) at National Conference of Indian Society of Paediatric Dermatology from 2nd to 4th October 2015
  • Dr. JunuRajan, Assistant Professor, Department of Pathology, Dr. SMSCSI Medical College has won 2nd prize in Presentation of free papers.
    Date – 5th, 6th and 7th February 2015.
    Organized by Indian Academy of Cytologists, Goa.
    Chapter supported by EFCS (European Federation of Cytology Societies) and IAC ( International Academy of Cytology)
    Venue: Institution of Nursing Education, near military workshop, near Bambolim cross, Goa
  • “Breastfeeding : A Winning Goal for Life!”
    Certificate of Appreciation presented to Dr. SMCSI Medical College, Karakonam, Kerala for the contribution towards World Breast Feeding Week 2014 by Breastfeeding promotion network of India (BPNI), Delhi.
  • Dr. Krishna Kumar Associate Professor of Orthopaedics, Dr.S.M.C.S.I. Medical College and Hospital, Karakonam won Dr. A A Mehta Gold Medal for the best paper presentation in the National Conference of Indian Orthopaedic Association held at Chennai from 12 to 15 December 2012. He presented a Paper on Computer Assisted Deformity Correction System.
  • Dr. Krishna Kumar Associate Professor of Orthopaedics, Dr.S.M.C.S.I. Medical College and Hospital, Karakonam won the P.K Surendran Gold Medal for Best paper in the annual conference of Kerala Orthopaedic Association. Topic: Fixator assisted realignment osteotomy for Osteoarthritis Knee.
  • Gold Medal for the Best Poster during Annual Conference of Kerala Orthopaedic Association ‘KOACON 2012’ held at Alappuzha .Topic:- ‘Super Hip Reconstruction for Congenital Femoral Deficiency’
  • Dr.S K Mathew, Professor of Medicine received Life Time Achievement award in 2012 from Government of Tamilnadu

Postgraduate Students

  • Poster Presentation by Dr. Surumi M on “Unusual Presentation of Fibromyoma” during Advances 2016 held on 12,13,14th August 2016 at Trivandrum has been adjudged as Best Poster
  • Poster Presentation by Dr. Anupma on “An unusual case of congenital malrotation of gut causing recurrent second trimester pregnancy loss” during Advances 2015’ XVIth Annual International Congress of Trivandrum OBGYN Club on Obstetrics Gynaecology and Reproductive Medicine – August 14th , 15th & 16th 2015 has been adjudged as Best Poster
  • Poster Presentation by Dr. Renjula Golda Lysander on “Squamous Cell Carcinoma arising from Dermoid Cyst of Ovary with metastasis to the uterus” during Advances 2014’ XVth Annual International Congress of Trivandrum OBGYN Club on Obstetrics Gynaecology and Reproductive Medicine – August 15th , 16th & 17th 2014 has been adjudged as Best Poster

Undergraduate Students

Amala Medical College (7th and 8th April 2017)

Event Name of winners and Batch Position
Double Dribble Girls Team Runner Up
Ninu C Mathews, 2011 Batch
Nisha LV, 2012 Batch
Reshma PB, 2012 Batch
Raisha KasimV.P , 2015 Batch
Ashna S Viji, 2015 Batch
Amala Cynthia Empress E, 2015 Batch
Krishnapriya P.B, 2015 Batch
Megha M., 2015 Batch
Rugma S. Kurup, 2014 Batch
Devika S, 2013 Batch
  • Anagha Dilip and Riya Rachel Joseph has participated in the Intercollegiate Quiz Competition “INSPIRON: FIGHT YOUR FEARS” based on DEPRESSION conducted as part of World Health Day 2017 on 3rd April 2017 by Department of Community Medicine and Department of Psychiatry at Sree Gokulam Medical College and Research Foundation and has secured second prize in the competition

 

Kerala University of Health Sciences (20th December 2016)

Event Name of winners and Batch Position
Zonal Basketball Tournament Girls Team
Ninu C Mathews, 2011 Batch
Ameera Mol, 2012 Batch
Aiswarya J, 2012 Batch
Nisha LV, 2012 Batch
Reshma PB, 2012 Batch
Abhirami, 2012 Batch
Anusree Thomas, 2013 Batch
Raishu Kasim, 2015 Batch
Sandra Maria Sebastian, 2015 Batch
Ashna S Viji, 2015 Batch
Sweety G Merlin, 2015 Batch
Muhsina KT, 2015 Batch
Nabeesathul Marriam Nushu, 2015 Batch
Sulthana Sjad, 2015 Batch
Jincy Elza Joice, 2015 Batch
I
Boys Team
Rejo Varkey Cyriac, 2012 Additional Batch
Rahul Alexander , 2012 Additional Batch
Aswin Cyril Emperor, 2014 Batch
D Bijith, 2014 Batch
Mercin M, 2015 Additional Batch
Viveknath YF, 2015 Batch
Vijil BP, 2015 Batch
Runner Up

 

Kerala University of Health Sciences (29th and 30th November 2016)

Event Name of winners and Batch Position
Decathlon Vipin Kumar, 2012 Batch I
1500m Men’s Race Vijil BP, 2015 Batch I
5000m Men’s Running Vijil BP, 2015 Batch I
March Past   II
4 X400 Relay Men Vijil BP, 2015 BatchVipin Kumar, 2012 BatchBenny Justine, 2011 BatchAbhijith S.D, 2010 Batch II
Javelin Throw Vipin Kumar, 2012 Batch III

KUHS ZONAL ARTS FEST (22nd 23rd and 24th August 2016)
Kala Prathiba – Pranam A 2014 Batch

Literary Events

Event Name of winners and Batch Position
Essay Writing (Malayalam) Sneha Johns- 2012 III
Essay Writing (Hindi) Nithya R- 2012 II
Short Story (Arabic) Hirash Al Ameen PC- 2014 III
Versification (English) Aliena Miriam BJ- 2014 III
Versification ( Sanskrit) Femy Maria Varghese- 2014 III
General Quiz Vipin Kumar MV- 2012
Shilpa Anna Koshy- 2014
Ria Rachel Joseph- 2014
I
Script Writing (Malayalam) Akhil A- 2014 II
Script Writing (English) Reshma T Rajan- 2014 II

Fine Arts

Event Name of winners and Batch Position
Water Colouring Anna Stephen A- 2014 III
Photography Karthik Prasanth S- 2014 I

Music

Event Name of winners and Batch Position
Light Music (Male) Aadarsh RM- 2013 III
Classical Music (Male) Aadarsh RM- 2013 III
Classical Music (Female) Shruthi P- 2013 I
Mapilappattu (Female) VBJoemol- 2014 III
Percussion (Indian) Pranam A- 2014 II
Percussion (Western) Nithin Thomas George- 2013 II
Wind(Indian) Richu Robin- 2014 III
Wind(Western) Richu Robin- 2014 II
String (Indian) Malavika Rajeev- 2014 II
String (Western) Richu Robin- 2014 II

Dance

Event Name of winners and Batch Position
Bharatanatyam (Male) Pranam A- 2014 I
Folk Dance (Male) Pranam A- 2014 I
Folk Dance (Female) Sree Harsh A- 2014 III
Group Dance (Male) Pranam A- 2014
Sooraj Sudhir- 2014
Vysakh R Mangalath- 2014
Benny Justin-2011
Hirash Al Ameen PC- 2014
Arjun O- 2014
III
Group Dance (Female) Chitra L- 2013
Aswathy LM- 2013
Devika S- 2013
Annie Benson- 2013
Sreeharsha PK- 2014
Sisira S- 2014
Sandra Johns- 2014
Shanty G Raj- 2014
III
Thiruvathirakali Rugma S Kurup- 2014
Anisha Robison- 2014
Malavika Rajeev- 2014
Neethu Raj- 2014
Amritha K.Wilson- 2014
Steffy Tenson- 2014
Asby Ajukumar- 2014
Shanty G.Raj- 2014
Anna Steaphen- 2014
Chippy Rachel Shaji- 2014
II
Vattapattu Hirash Al Ameen PC- 2014
Vysakh R Mangalath- 2014
Sooraj Sudhir- 2014
Pranam A- 2014
Bibin B- 2014
Anas Mohammed- 2014
Karthik Prasanth S- 2014
Arjun O.- 2014
Nabeel Najeeb- 2014
II

Other Stage Items

Event Name of winners and Batch Position
Fancy Dress Sandra Johns- 2014 I
Mono Act Pranam A- 2014 II
Debate Sneha Johns- 2012
Sandra Johns -2013
III
Elocution (Malayalam) Sneha Johns- 2012 III
Elocution (Hindi) Nithya R- 2012 I

 

Kerala University of Health Sciences

Event Name of winners and Batch Position
Obstetrics and Gynaecology Quiz Shyam V. – 2012
Athira S.S.- 2012
Jouhara M.Azeez – 2012
III
Event Name of winners and Batch Position
Basketball(Male) Dr. Sajith S – PG Radio Diagnosis
Renny Justine – 2010
Kiran Suresh – 2010
Rejo Varkey Cyriac- 2012
Abishek Paul S – 2012
Rahul Alexander – 2012
Jeban Chella Bruce R – 2012
Prince Jose – 2013
Mercin M – 2015
Viveknath V.F – 2015
D Bijith – 2014
III
Event Name of winners and Batch Position
Basketball Susan Sam Varghese – House Surgeon
Ninu C Mathew – 2011
Abhirami MA- 2011
Reshma PB – 2012
Nita S- 2012
Aiswarya RS- 2012
Nisha LV- 2012
Nimeeta Koshy – 2013
Riya RS – 2013
Shanty G Raj – 2014
Silcy Janet Rajamony – 2014
Alana Chacko- 2014
I

 

Christian Medical College, Vellore

Event Name of winners and Batch Position
Javelin Throw Vipin Kumar MV- 2012 I
200 m Abhijith SD- 2011 II
400 m Akhil S – 2013 II
4x100m Relay Benny Justin -2011 Abhijith SD- 2011 Vipin Kumar – 2012 Akhil S – 2013 III

 

Amala Institute if Medical Science (29/04/2016 to 30/04/2016)

Event Name of winners and Batch Position
Double Dribble Basketball Susan Sam Varghese – House Surgeon
Reshma PB – 2012
Abhirami MA- 2011
Nisha LV- 2012
Nimeeta Koshy – 2013
Riya RS – 2013
Shanty G Raj – 2014
Silcy Janet Rajamony – 2014
Devika Suresh – 2014
Rugma S Kurup – 2014
Alana Chacko- 2014
I

Dermatology Club Thrissur (01/05/2016)

Event Name of winners and Batch Position
Prof. Abdul Latheef Memorial Prize Test Shyam V – 2012 I

GOKULAM MEDICAL COLLEGE (July 18, 19, 20)

Zonal Arts Competition

Event Name of winners and Batch Position
Collage Benny Justin – 2011 I
Eastern Winds Adarsh S – 2013
Hindi Essay Writing, Hindi Versification Nithya R – 2012
Kadhaprasangam Adarsh S – 2013 II
Western Percussion Nithin Thomas George – 2013
Western String Benjamin Eeshwar
Photography Benjamin Eeshwar
Hindi Poem, Short Story Nithya R – 2012
Debate  
Group Dance(Male) Murshid – 2013Kiran DJ – 2013Swaminathan Ravindran – 2013Adarsh RM – 2013Vishnu Prasad – 2013Benny Justin - 2011 III
Oppana(Male) Sreehari – 2013Renjith Ajith – 2013Kiran Aj – 2013Vishnu Prasad – 2013Swaminathan Ravindran – 2013Benny Justin – 2011
Classical Music(Female) Vandana Venugopal
English Story Writing  
Skit Dalvin Davis – 2013
Swaminathan Ravindran – 2013
Deepak S Kttarathil – 2012
Jibin – 2013
Benny Justin – 2011
Sneha Jones – 2012
Mime Dalvin Davis – 2013
Swaminathan Ravindran – 2013
Pranam A Prabhu – 2014
Sreehari – 2013
Vishnu Prakash – 2013
Jibin – 2013

 

JIPMER PONDICHERRY

Events Name of the winner Position
Football   Semi-finals
Futsal   Semi-finals
Face painting Ajay Sankar I
Pot painting Ajay Sanker II

 

St. John’s

Event Position
Basket Ball (Female) I

 

Amala Basket Ball Tournament

Event Position
Basket Ball (Female) II

 

Vellore Quiz Competition

Event Position
Quiz III and IV

 

Goa, Bangalore All India Debate

Event Name of the winner and Batch Position
Debate Raphel Thomas – 2010 I

 

Kozhikode Inter Zonal Arts Fest Overall – IV

Events Name of the winners and Batch Position
Skit Dalvin Davis – 2013
Swaminathan Ravindran – 2013
Deepak S Kttarathil – 2012
Jibin – 2013
Benny Justin – 2011
Sneha Jones – 2012
I
Eastern Winds Adarsh S – 2013
Hindi Essay , Short Story Writing, Poem Nithya R – 2012
Debate, Elocution(English)   II
Mime Dalvin Davis – 2013
Swaminathan Ravindran – 2013
Pranam A Prabhu – 2014
Sreehari – 2013
Vishnu Prakash – 2013
Jibin – 2013
III
Hindi Recitation Nithya R – 2012
Western Percussion Nithin Thomas George – 2013
Kadhaprasangam Adarsh S – 2013
Classical Music(Female) Vandana Venugopal

Kerala University of Health Sciences

Event Position
Cricket Semi-finals

 

SL. No. Name of the students Batch Position
1 SUSAN SAM VARGHESE 2010 I
2 ANJU PAUL 2011
3 NINU C MATHEW 2011
4 RESHMA P B 2012
5 NISH L V 2012
6 ANAGHA V 2011
7 ANU SURESH 2012
8 NITA S 2012

 

INTER ZONAL ATHLETIC MEET, CONDUCTED BY KUHS, AT KANNUR

Events Name of the students Batch Position
Relay event YEDHU S 2012 I
VIPIN KUMAR M V 2012
ABHIJITH S D 2011
BENNY JUSTIN 2010
Javelin throw VIPIN KUMAR M V 2012 I
200 m race ABHIJITH S D 2011 II
400 m race ABHIJITH S D 2011 II
400 m race AKHIL S 2011 III

Confluenze Held in Dr. SMCSI Medical College – November 2014

Event Position
Cricket III
Foot ball I
Futsal II
Basket ball (men and women) I

Sports fest Conducted by Kerala Health University at Kottayam from 21.01.2013 to 22.03.2013

Item Name of the Winners Position
Decathlon Merlin Joy I
100 m Nivin Bennet II
200 m Nivin Bennet I
4×100 relay Nivin bennet, Merlyn joy, Abhijith, Benny I
Hepathlon Anjaly Peeceeyen III

Merlin Joy Bagged the BEST ATHLETE Award

Football Competition Conducted by KeralaHealthUniversity– 2nd runner up (interzonal)

Basketball

Competition Conducted byKeralaHealthUniversity(zonal) – First

INTER ZONAL KUHS

Name and Batch Event Position
NITHYA. R- 2012 BATCH Hindi Essay writing I
SNEHA JOHN- 2012 Debate , Speech I
ANAGHA -2011 Malayalam Recitation II
SHREYA SHEKHAR- 2011 Collage I
RAPHEL THOMAS – 2010 Debate I
VANDANA VENUGOPAL Light music I

 

GOKULAM QUIZ COMPETITION- 6/ 3/ 2015

Group Position
SRUTHI P 2013 batch III
SRUTHI S
MATHEW GASPER

 

SCT COLLEGE FEST

Event Name Position
Panorama ARSHI ASHRAF I

South Zonal Arts Fest conducted by Kerala Health University at Kollam

Events Name of the winners Position
Light Music Vandana Venugopal I
Classical Music Lakshmi Pradeep II
Oil painting Sanchu T K Sreeraj III
Water coloring Sanchu T K Sreeraj I
Cartooning Sanchu T K Sreeraj III
Collage Shreya Shekar I
Western Solo Pajesh P II
Western Percussion Pajesh P II
Western wind Rexy Charles II
Western strings Rexy Charles I
English Recitation Laya B Giri I
English Elocution Shabna M S I